Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.
Ibrahim Karavelioğlu
19 Kasım, 20:00 · 

Türkiye karma ekonomiye geçmeden üretim ekonomisini ne geçemez. 
Basitçe ifade etmek gerekirse, özel girişimci para kazanacağı işlere bakar. Ancak bazı yatırımlar zamanla kâr eder duruma gelebilir. Özel sektör yüksek teknolojiden uzak duruyor çünkü serbest piyasada rekabet edecek durumda değil. Ancak devlet bu alanda yatırım yapabilir. Sonrasın da gereken kaliteyi de yakalar. Aselsan bugün harikalar yaratıyor.

Tarım da üretimi artırmanın yolu da devletçilikten geçiyor. Devlet üretim tüketim kooperatiflerinin yaygınlaşması için demokratik hesapları bağımsız denetçilerle denetlenen kooperatif yapılanmasına öncülük etmelidir.

 

İskandinav ülkelerinde kooperatif bank kurmuşlar üretici birlikleri de bu bankadan kredi almış, kooperatif bank da kooperatifleri denetlemiş. Önemli olan bu yolda olmaktır.

M.K. Atatürk ilk kurulan kooperatifin 01.nolu üyesidir.

İbrahim Karavelioğlu

Ibrahim Karavelioğlu
11 Ağustos · 
 

Karma ekonomi' planlama, gümrük duvarlarının yeniden yükseltilmesi ve tarım da yeniden yeterli hale gelmek gerekiyor. Aşk Partisi bu yolda

İbrahim Karavelioğlu

Ibrahim Karavelioğlu
23 Mayıs · 
 

Perinçek karma ekonomiye döneceğiz diyor. Chp’liler Apo’dan çiçek aldı diyor.

Ümit Kocasakal karma ekonomiye geçeceğiz derken kurtuluş kuruluştadır diyor. Chp’liler hain diyor.

Onur Öymen Kılıçtaroğlu’nu ABD’nin bir tertiple getireceğini Kılıçtaroğlu’na, Baykal’a söyledim diyor. Chp’liler ona da aldırmıyor. Perinçek Apo’ya çiçek vermiş.

Chp'liler karma ekonominin ve altıokun kurtuluş yolu olduğunu, nasıl anlayacak?

Altıoka eski usul diyen Fatih portakal gibi, CHP’de çok taraftar var.

Altıoku anlatan bir kitabı uyurken yastığın altına koyun. Sabah İzmir’in dağların da çiçekler açar diye uyanırsınız belki de.

İbrahim Karavelioğlu

Ibrahim Karavelioğlu
21 Mayıs · 
 

Bölgeler arası dengeyi kurmanın yolu devletin yatırım yapmasına bağlıdır. Devlet Planlama yapmadan bu dengesizliği düzeltmek mümkün değildir. Özel sektör kazancın yüksek olduğu yerlerde yatırım yapar.

Ne yazık ki devlet planlama teşkilatı kapatıldı. Yerine kalkınma Bakanlığı kuruldu. Devlet Planlama yapmazsa, özel sektörün hiç de umurunda olmaz.

Karma ekonomide devletçilik önemli görevleri yerine getirir. Özelleştirme marifetiyle kamu malları satılırken işçinin sendikal hakları da büyük darbe gördü.

80 sonrası özelleştirme ve taşörenlikte yaşananlar, işçinin de neoliberal bataklıkta kalmasına neden oldu.

Şanghay işbirliğine gireceğiz. Avrasya işbirliğinde yeniden hem üreteceğiz, hem de tüketeceğiz.

Yorum: Aşk Partisi Genel Başkanı ERSAN.NET'den geliyor.

İşçinin, çalışanın, tarımla uğraşanın, kobilerin menfaati üretim ekonomisini kuracak olan her şeyi yoktan Allah'tır. Bizde Allah'ın kuluyuz.

Mix by DJ ERSAN.NET