Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.
Ibrahim Karavelioğlu
24 Ekim · 

Üretim ekonomisi kurma yerine tek adam rejimi çalışması yapanlar Kemal Derviş’in getirdiği ekonomik anlayışa hız katarak cumhuriyetin birikimlerini sattı. Satacak köprü ve otobanlar kaldı.
Türkiye’nin güvenliği gündemde olması gerekirken iç siyasette kısır çekişmelerin hız kazandığını görüyoruz.
Hiç bir başarıları olmadığı halde yerel yönetimleri biz kazanacağız tartışmaları ön safa çıkmış durumda.

İktidar ve diğer yerel yönetimler öncelikle bir özeleştiri yapsınlar. Neden yerel yönetimler borçlandı. Neden hizmetlere çok para ödüyoruz. Neden belediyelerde fazladan insan gücü var?

Yorum:

Nevzat Erim: Yoldaş, birinci sorun güvenlik, ikinci sorun ise ekonomi, mecliste bulunanlar ise koltuk sevdasında.

 

İbrahim Karavelioğlu

21 Ekim · 

Neredeyiz.

(Kemalist Devrim) ya da Milli demokratik devrimlerimizin emperyalistlerce ve işbirlikçileri marifetiyle kesintiye uğratılması sonucunda düştüğümüz durumdan yeniden çıkmanın yolu milli demokratik devrimleri tamamlamaktan geçiyor.

Tarım ürünlerinden yüksek teknolojiye, doğal gazdan petrol ürünlerine kadar ithal eden bir ülke olduk. Ayrıca gazete kâğıdından tuvalet peçetesine kadar ithal ediyoruz. Yerli milli diyerek kendini avutanlar, nescafesinden sigaraya kadar ithal edildiğini görmezden geliyor.

Tarım ilaçları ve insanlarımızın sağlığı için gerekli ilaçları da ithal ediyoruz. Bu nedenle üretim ekonomisinin alt yapısını yeniden kurmak zorundayız.
Millet olarak mevcut durumu anlayıp yeniden kurtuluş savaşı vermeliyiz. Kurtuluş Savaşını emperyalist ülkelere karşı vermiştik. Bugün yeniden milli mücadele gerekiyor.

Bip ya da bop dayatmasına karşı komşu ülkelerle sıkı bir işbirliği tek çaredir. 
Vatan savaşımızı kazanmamız için ekonomik zorlukları aşmamız için milli hükümet kurmak zorundayız. Türkiye üretim devrimini hayata geçirecek potansiyeli ancak, milli direniş yapacak milli hükümetle aşabilir.

 

Yorum:

Nevzat Erim: Bence çözüm aramanın program yapmak için zaman yitirmeyelim. Derhal Atatürk'ün devletçi karma ekonomisini uygulamaya başlayalım.

İbrahim Karavelioğlu

15 Eylül · 
 

Cumhurbaşkanımız Tayip Erdoğan; üretim ekonomisine geçeceğiz demiş.

Türkiye'nin Kemal Derviş döneminde üretim ekonomisine geçmesi gerekirdi. Ancak Kemal Derviş, özelleştirme ve yabancılaştırma ekonomisine hız verdi. Sonrasın da AK parti iktidarı geldi. Dervişin başlattığı satış ekonomisine tam yol vererek aynı yolda devam etti. Sonuç olarak Tulumbada su bitti.

Gelinen noktadan çıkmanın yolu ise, tasarruf ve üretim yapmaktır. İktidar partisi yapacağı tasarrufu ve üretim ekonomisini açıkça ifade etmelidir.

Ekonomiden sorumlu bakan orta vadede üretim ekonomisini kuracağız diyor. Ancak izlenecek yolu görmemiz gerekiyor. Bakanın söylemi doğru olsa bile lafla peynir gemisi yürümez derler. Tüm tasarruflar açıkça ifade edilmelidir.

Üretimi nasıl artıracağız, hangi alt yapılar gerekiyor, nerden başlayacağız? Sorularına uygun çözümleri iktidar halka anlatmalıdır.

Şeker fabrikaları, sigara fabrikaları, madenleri işleyecek fabrikaları kurulması gerekir. İşlenmemiş ürünleri pazarlar da satmak mümkün değildir. Öncelikle ithalatını yaptığımız ürünleri üretmek zorundayız.

Yorum:

TC Gülçin Özdemir: Kâğıt da var çok önemli

Ibrahim Karavelioğlu
14 Eylül · 
 

Devalüasyon olmasına neden olanlar üretim ekonomisi kuracağız diyor.

Gerçekten üretim ekonomisi kuracaklarsa özelleştirilen ya da satılan üretimin alt yapısı fabrikaları yeniden millileştirsinler.

Şeker fabrikalarından başlayabilirler. Sigara fabrikaları da olabilir. Hadi görelim, biz de inanalım.

Yorumlar:

Ahmet Cemil Demirel İbrahim Ceyhan’da kaç tane çırçır fabrikası kaldı Ceytaş hala faal mi, eskisi gibi pamuk eken var mı?

Yoruma Yanıt: 

İbrahim Karavelioğlu: Ceytaş Turgay Ciner aldı, sonra da makineleri taşıdı, Çok zaman oldu kapanalı. Pamuk ekilmeyince Çırçır ve savcınlar kapandı. Çok az sayıda Çırçır fabrikası kaldı.