Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

İbrahim Karavelioğlu

8 Ağustos · 

Osmanlıyı batıran kapitalisyonlardan 1923 yılın da kurtulduk.(İzmir iktisat kongresi)

1946 sonrasın da yeniden' " Osmanlının düştüğü çukura düşen Türkiye, yeniden borç batağın da çırpınıp duruyor.

1923 yılında alınan kararları, yeniden almamız gerekir diyen Doğu Perinçek' tek çıkışın üretim ekonomisi olduğunu söylemeye devam ediyor.

Altı ok devrimleri ya da "Milli demokratik devrimleri tamamlamaktan başka çare de görünmüyor, ancak parlamenterler "halen Osmanlıyı batıran ekonomik modeli savunmaya devam ediyor.

Perinçek; gümrük birliği gözden geçirilmeli derken, "muhalefet de gümrük birliği anlaşmasından memnun değil ancak gümrük birliğinden çıkmayı da düşünmüyorlar.

İbrahim Karavelioğlu

7 Ağustos · 

 

Dolar borcu olan ülkelerde, ekonomi kırılgan ise o ülkede dolar yükselir. Papaz krizi doları yükseltmez.

İbrahim Karavelioğlu

25 Haziran · 

 

1 milyar doların hesabını yapacak kapasite yok. 500 milyar dolar borç nedir ki diyerek, Türkiye Büyük ekonomi tıngırdıyor. 1.milyon dolara tanesi 50 bin TL olan kaç otomobil alınır. 11.bin dolara bir otomobil alınır. 111 bin dolara 10 otomobil alınır. Bir milyon dolar yaklaşık 460 milyar TL eder. Tanesi 50 ×11=55 otomobil= 1.milyon dolara 55 otomobil alıyorsak, 100 milyon dolara kaç otomobil alırız? İpon telefon Amerika’da 999 dolar. Türkiye de 6 bin lira eski TL hesabına göre (altı milyar)vergilerle dâhil Fiyatı.

Türk milleti bu milyar dolar vs hesabı zor yapar. Bu nedenle bu dolar Türkiye de yasaklanmalı.

Bir milyar dolar=4 milyar 641 milyon TL eder. 4 milyar 641 milyon TL ile neler alınabilir kıyaslaması yapmak gerekir. Bu son satırdaki rakamlar sıfırları atılmış yeni TL cinsinden olup, eski ile karıştırmayalım.

İşin doğrusu bugün 4000 TL ye alınan bir mala, 4 milyar deme alışkanlığı devam ediyor. Bu nedenle eski TL değerini günümüz de kullanmayalım.